Meşhur Hatay Döneri

Meşhur Hatay Döneri

Yetkili Sefa ERYILMAZ
Çalışma Saatleri 10:00 – 22:00
Adres Seğmenler Mah. Karanfil Cad. No:41/A Gölbaşı/ANKARA
Telefon 1 0312 484 68 06
Telefon 2 0312 484 68 88
Faks Belirtilmedi
E-posta eryilmazs560@gmail.com
Web Meşhur Hatay Döneri
Facebook Meşhur Hatay Döneri
Instagram @hataydonergolbasi
Twitter Belirtilmedi
Sahibinden Belirtilmedi

 

Firma Hakkında

2009 Yılında 60 metrekare dükkanla pastahane ve gıda sektörüne giriş yaptık. Lezzetli yemeklerimizle 210 metrekare işletmemiz ile siz değerli müşterilerimize hizmet etmekteyiz. Her Geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Gölbaşı ilçe sınırları içinde paket servisimizde bulunmaktadır. Ürünlerimiz yerli kesim olup helal sertifikası mevcuttur.

 

Meşhur Hatay Döneri
Meşhur Hatay Döneri

Frm2600

HELAL NEDİR?

Helal Arapça bir kelimedir.Yasal, meşru, geçerli manasınadır. Onun karşıtı olan Haram kelimesi ise yasal olmayan, gayrımeşru, geçersiz manasınadır. Yemek ve tüketmek için bir şey geldiği zaman Helal şartı, müslümanın standart sınırıdır. Çok az istisnalarla, tüm saf ve temiz şeyler Helal kılınmıştır. Ancak aşağıdaki istisnalar kesinlikle Haramdır.

Helal meşru manasına gelen bir Arapça kelimedir. Allah (c.c.) Kuran-ı Keriminde Müslümanlara ve bütün insanlara helâl olan şeyleri yemelerini emrediyor. Bu mesajı bildiren pekçok ayetin arasında yer alan birkaç ayet meali şöyledir:

“Ey İnsanlar ! Yeryüzünde bulunan gıdaların güzel ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin, zira şeytan sizin apaçık bir düşmanınızdır.” (2/168)

“Ey İman edenler! Size verdiğimiz rızıkların iyilerinden yiyin, eğer siz gerçekten yalnız Allah’a kulluk ediyorsanız, O’na şükrediniz.” (2/172)

“Allah’ın size helâl ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş bulunduğunuz Allah’tan korkun.” (5 /88)

Aşağıdaki gıda maddeleri kesin Helâldir:

– İnek,koyun deve ve keçi sütü
– Bal
– Balık
– Sarhoşluk vermeyen bitkiler
– Taze veya tabii olarak dondurulmuş meyveler
– Yer fıstığı, antep fıstığı, fındık, ceviz gibi kabuklu ve reçineli meyveler
– Buğday, arpa, pirinç, çavdar, yulaf gibi taneli gıdalar.

Sığır, deve, koyun, keçi, geyik, tavuk, ördek gibi hayvanların ve av kuşlarının etleri de Helâldir. Ancak İslâmi usule göre kesilmiş olmaları şarttır.

İslami usulle kesme ise şöyle yapılmaktadır:

Öncelikle hayvanı kesecek olan insan Müslüman olmalıdır. (Ehl-i Kitab’da olabilir). Hayvan yere yatırılmalıdır. Gırtlağı üç ana kan damarının kesilebilmesi için keskin bir bıçakla yarılmalıdır. Hayvanın gırtlağının acı vermeden kesimi esnasında, kesen şahıs Allah’ın adını zikretmeli veya “Bismillah Allah-u Ekber” gibi duayı tekrar etmelidir.

DEVAMINI OKU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir