Su Kaçağı Tespiti ve Onarımı

Eviniz tavanında sararma meydana gelmişse, duvarlar sürekli rutubetliyse, dairenin giriş vanasını kapatmanıza rağmen su sayacı hâlâ dönüyorsa ve kuru olması gereken zemin sürekli ıslanıyorsa bulunduğunuz yerde su kaçağı olabilir.

Evde, iş yerinde veya ofiste su kaçağı meydana gelirse ne yapılmalı? Su sızıntısını durdurmak için ana vana kapatılmalıdır. Peki vanayı kapattıktan sonra su kaçağını bulmak için ne yapmak gerekir?

Eskiden su kaçağı tespiti teknolojik olmayan yöntemlerle yapılıyordu. Saatler ve hatta günler süren su kaçağı bulma yönteminde, tesisat borularını takip ederek duvarların ve fayansların kırılması gerekiyordu. Su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra da kırılan yerlerin onarımına başlanıyordu.

su-kacagi-tespiti

Günümüzde su kaçağı tespiti için kullanılan yöntem nedir? Neler değişti?

Teknolojinin hayatımızın her alanına girmesi ile hayat çok daha kolaylaştı. Teknoloji bütün sektörlere kolaylık getirdiği gibi tesisat sektörüne de büyük kolaylıklar getirdi. Artık akustik dinleme cihazı, termal kamera ve kameralı görüntüleme cihazları kullanılarak su kaçağı tespiti yapmak mümkün hale geldi. Üstelik böylece eski yöntemlerdeki gibi deneme yanılma yöntemine gerek kalmıyor.

akustik-dinleme-cihazi

Akustik Dinleme Cihazı ile Su Kaçağı Tespiti

Bu yöntemle akustik dinleme cihazı sayesinde, borudan sızan suyun sesi duyulabilir. Dış ortamın sesini izole eden kulaklığı sayesinde, sadece dinleme yapılan yerin sesi duyulur. Borudaki su sızıntısı çok az ise ve akustik dinleme cihazı ile duyulamıyorsa, tesisat içindeki suyun basıncı arttırılır.

Yerine göre suyun basıncı 10 bar’a kadar arttırılır. Bu sayede borudaki su kaçağının sesi duyulabilir seviyeye gelir.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra, su sızıntısının olduğu yer kırılarak lokal tadilat yapılır. Böylece masraflı tadilatlardan kurtulmuş olursunuz.

 

Termal Kamera ile Su Kaçağı Bulma

Termal kamera, kalorifer tesisatı ve sıcak su tesisatında meydana gelen su kaçağını tespit etmekte kullanılan etkili bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde, zemin altından veya duvar içinden geçen sıcak su boruları görülebilir. Borularda su kaçağı varsa termal kamera ile rahatlıkla fark edilir.

Termal kamera ile tespit edilen su kaçağının, akustik dinleme cihazında uygulanan yöntemde olduğu gibi lokal tamiri yapılır. Bu sayede uzun tadilat süresi söz konusu olmaz ve çözüm çok daha ekonomik olur.

termal-kamera

 

Ayrıca termal kamera ile ısınmayan petekler de kontrol edilebilir. Peteklerde zamanla tortu birikir, bu tortu yüzünden peteğe gelen sıcak su, petek içinde devir daim yapamaz. Petek içindeki su devir daim yapmadığı için petekler verimli şekilde ısınmaz. Termal kamera sayesinde petek içinde tortu olup olmadığı da tespit edilebilir.

Kameralı Görüntüleme Cihazı ile Su Kaçağı Tespiti

Kameralı görüntüleme cihazı, atık su borularında meydana gelen su kaçağını bulmada kullanılan bir cihazdır. Kameranın üstünde bulunan led aydınlatma sayesinde, karanlık olan pimaş boruları rahatlıkla görülebilmektedir.

Çeşitli sebeplerle pimaş borularının ek yerlerinde veya çatlamış pimaş borularında su kaçağı meydana gelmektedir. Kameralı görüntüleme cihazı ile gider borularında su kaçağının olduğu yer tespit edilebilir. Ayrıca, kameralı görüntüleme cihazı ile pimaş borularındaki diğer sorunlar da tespit edilir. Kamera görüntüleri video veya resim formatında kayıt altına alınabilir. Bu da hizmet alan kişinin, yapılan işler hakkında detaylı bilgi talep edebilmesini kolaylaştırır.

kanal-goruntuleme-kamerasi

Teknoloji sayesinde tesisat sektörüne giren bu cihazlar ile su kaçağı bulma büyük sorun olmaktan çıkmıştır. Teknolojinin sunduğu bu cihazların kullanımı kolay değildir. Su kaçağı tespitinin hızlı ve kesin olması için, cihazı kullanan kişinin deneyimi de çok önemli bir unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir